مقایسه ایزوگام با قیرگونی و آسفالت

قبل از تهیه عایق‌های رطوبتی بر پایه قیر، روش‌های جلوگیری از نفوذ رطوبت در ساختمان سازی، با مشکلات زیادی مواجه بود. مشکلاتی که راه حل‌های ارائه شده برای آنها چندان پاسخگوی نیاز واقعی نبودند. نفوذ آب به لایه‌های زیرین و کاهش استحکام بنا، از جمله مشکلات این روش‌ها بود. تولید عایق‌های رطوبتی بر پایه قیر تا حدود زیادی این مشکل را حل کرد و امروزه بهترین نوع این عایق‌ها یعنی ایزوگام، با بهترین برند ایزوگام دلیجان و ایزوگام شرق توانسته است در سطوح گوناگونی از پس این وظیفه به راحتی برآید. در این نوشته می‌خواهیم به مقایسه ایزوگام با قیرگونی و آسفالت، که در هر سه از قیر به عنوان ماده اصلی استفاده می‌شود، بپردازیم.

ایزوگام

ایزوگام را باید یک تحول اساسی در عایق کردن سطوح گوناگون، به‌خصوص سطح بام ساختمان‌ها دانست. پیش از ساخته شدن ایزوگام، به‌طور معمول قیرگونی کردن روش اصلی برای پوشش سقف بام‌ها بود. روش قیرگونی کردن اگرچه از نظر عایق بودن قابل اتکا است؛ اما مشکلات زیادی دارد که باعث می‌شود عایق مناسبی برای بام ساختمان‌ها نباشد. در مقابل ایزوگام تقریبا از تمام ویژگی‌های مثبت لازم برخوردار است. نصب ایزوگام خیلی ساده، سرعت نصب بالا، هزینه تمام شده کمتر، آلودگی کمتر، دوام و کارایی بیشتر و زیبایی و تناسب بهتر، همگی از مزایایی است که ایزوگام به عنوان پوشش بام خانه‌ها در برابر رطوبت ارائه می‌دهد.
این نکته برای پوشش بام بسیار مهم است که در برابر عوامل محیطی مقاومت خوبی داشته باشد. عواملی مثل تابش مداوم نور آفتاب، فشار محیطی وسایل موجود روی بام مثل کولرها و…. همگی از مواردی است که در این زمینه موثر هستند.

قیرگونی

استفاده از روش قیرگونی روز به روز در حال کاهش یافتن است. این روش در گذشته‌ای نه چندان دور، بهترین انتخاب برای پوشش سطوح گوناگون برای جلوگیری از نفوذ رطوبت بود؛ اما با متولد شدن ایزوگام، از طرفداران این روش برای پوشش بام کاسته شد. قیرگونی اگرچه پوشش خوبی در برابر رطوبت بود؛ اما در برابر عوامل محیطی خیلی راحت دچار مشکل می‌شد. به عنوان مثال دوام کمی در برابر فشار و عوامل بیرونی داشت؛ و در فاصله‌های زمانی کوتاه، نیازمند اصلاح و تعمیر دوباره می‌شد.
از طرفی توجه به این موضوع که کار قیرگونی، بسیار سخت، پر زحمت و آلوده کننده محیط زیست است؛ باعث شد که از طرفداران آن کاسته شود.
البته تمام این موارد به این معنا نیست که امروزه قیرگونی روش بدون کاربردی است. بلکه هنوز از این روش در موارد خاص، به‌خصوص هنگام عایق کردن سطوحی مثل کف آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی استفاده می‌کنند. قیرگونی قادر است سطوح را به‌صورت یکپارچه‌تر پوشش دهد؛ و در نتیجه برای محیط‌های کوچک مثل کف سرویس‌های بهداشتی هنوز کارایی دارد.

آسفالت

اگر مراحل آسفالت کردن سطوح گوناگون را دیده باشید؛ احتمالا نقش پر رنگ قیر را در این سبک پوشش نیز به‌خوبی مشاهده کرده‌اید. اما آسفالت تنها یک روش برای عایق کردن سطوح در برابر رطوبت نیست. قیر در ماده اولیه آسفالت نقش مهمی دارد؛ اما نمی‌توان آن را تنها ماده اولیه اصلی آن دانست. آسفالت روشی برای جلوگیری از نفوذ رطوبت است؛ اما مناسب هر سطحی نیست. به عنوان مثال آسفالت روش خوبی برای پوشش سطح بام ساختمان نیست. این نوع پوشش در درجه اول از وزن بالایی برخوردار است که استفاده از آن را در بام خانه‌ها غیر معقول می‌کند؛ و در درجه دوم نفوذ ناپذیری آن به اندازه روش ایزوگام نیست. بنابراین اگر قصد دارید کف محوطه‌ای بزرگ را پوشش دهید؛ ممکن است آسفالت انتخاب خوبی باشد؛ اما در مقایسه ایزوگام با آسفالت، برای پوشش سطوحی مثل بام خانه‌ها، با دلایل دقیق و مهم، ایزوگام برنده نهایی خواهد بود.

Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on twitter
Share on Twitter