راهنمای خرید یک ایزوگام خوب

ایزوگام خوب می‌تواند تا سال‌ها خیال شما را بابت سقفی که دیگر چکه نمی‌کند، آسوده نگه دارد. ایزوگام‌ها انقلابی بزرگ در روش‌ها و ابزارهای جلوگیری از نفوذ رطوبت ایجاد کرده‌اند. در سال‌هایی که آنچنان هم دور نیست؛ نشت آب از سقف و سایر موارد مشابه، اتفاقی عجیب نبود و معمولا در فاصله‌های زمانی کوتاهی باید پوشش بام‌ها برای کنترل اوضاع مورد بازبینی و مرمت قرار می‌گرفت. اما ایزوگام‌ها توانستند این مشکل و سایر مشکلات روش‌های عایق‌بندی سنتی را به بهترین شکل ممکن حل کنند. با این وجود هنوز هم تفاوت‎‌های زیادی میان یک ایزوگام باکیفیت در مقایسه با نمونه‌های بی‌کیفیت وجود دارد. در این نوشته وب‌سایت ایمن سازان مهدی می‌خواهیم چند نکته مهم درباره انتخاب یک ایزوگام باکیفیت را با شما مطرح کنیم.

چند نکته برای انتخاب یک ایزوگام خوب و باکیفیت

شما نمی‌توانید با نگاه کردن به یک ایزوگام، از کیفیت مواد اولیه آن اطمینان پیدا کنید. این موضوع حتی برای متخصصان این حوزه نیز کمی پیچیده است. بنابراین در اولین قدم توجه به شرکت سازنده بسیار مهم است. در این حوزه شرکت‌های تولیدکننده متعددی مشغول فعالیت هستند. از نام‌های قدیمی و معتبر تا تازه وارد‌های این صنعت. متاسفانه بسیاری از نام‌های ناشناخته، از کیفیت پایینی نیز برخودار هستند؛ و می‌کوشند با ترفند کاهش قیمت، بخشی از سهم بازار را دریافت کنند.
البته در این زمینه نباید از معدود نام‌های کوچک اما باکیفیت نیز گذشت. اما به عنوان یک خریدار شخصی اعتماد کردن به برندهای معتبر و شناخته شده بازار، حتی به بهای پرداخت درصد کوچکی مبلغ بیشتر، بسیار ارزشمند خواهد بود. در این زمینه برندهای معتبری از جمله ایزوگام شرق و ایزوگام دلیجان از جمله مطرح‌ترین سازندگان ایزوگام هستند؛ که استفاده از آنها خیال شما را از هر لحاظ آسوده می‌کند.
نکته دوم درباره سلامت ظاهری رول ایزوگام است. البته معمولا برای رول‌های ایزوگام اتفاقی رخ نمی‌دهد؛ اما در موارد استثنا اگر رول ایزوگام خریداری شده دارای بریدگی و خرابی باشد؛ قابلیت‌های آن برای جلوگیری از نفوذ رطوبت کاهش یافته و از محل بریدگی و خرابی ممکن است دچار مشکل شود. بنابراین در صورت خرید به‌صورت شخصی سلامت ظاهری رول‌های خریداری شده را به دقت بررسی کنید.
از نظر جنس و مواد اولیه به‌کار رفته چند نکته دیگر نیز قابل بررسی است. اول اینکه ایزوگام‌های نامرغوب خشک‌تر و در برابر کشش دارای مقاومت کمتری هستند. به عنوان مثال هنگام تا خوردن و یا کشیدن بجای کش آمدن می‌شکنند. همچنین ایزوگام‌های نامرغوب ممکن دارای بوی نامطلوبی باشند؛ که این بو در ایزوگام‌های مرغوب استشمام نمی‌شود.
یک روش خاص هم وجود دارد که البته کمی وقت‌گیر است. برای این آزمون، باید تکه‌ای از ایزوگام را برای چند ساعت در فریزر قرار دهید. با این کار توانسته‌اید شرایط زمستان‌های سرد را شبیه‌سازی کنید. حالا ایزوگام را خارج کرده و سعی کنید آن را تا کنید. اگر بدون شکستگی تا شد؛ یعنی ایزوگام انتخابی با کیفیت است. اما اگر هنگام تا زدن شکست؛ یعنی با یک ایزوگام بدون کیفیت طرف هستید. ایزوگامی که ممکن است در طول زمستان و در اثر سرما ترک بردارد.
همان‌قدر که سرما روی ایزوگام موثر است؛ گرما نیز می‌تواند موجب آسیب دیدن آن شود. بنابراین یکی از موارد مدنظر هنگام انتخاب ایزوگام، توجه به میزان دوام آن در برابر شرایط گوناگون محیطی است. در مورد تابش نور آفتاب و گرما، استفاده از ایزوگام‌هایی که دارای لایه آلومینیومی برای محافظت بیشتر و بازتاب نور خورشید هستند، انتخاب بهتری خواهد بود.

نصب ایزوگام آخرین و مهم‌ترین بخش

کیفیت ایزوگام بسیار مهم است؛ اما نصب ایزوگام نیز به همان اندازه مهم است. یک ایزوگام خوب ایزوگامی است که به درستی نصب شده باشد. در واقع کیفیت نهایی محصول شما وقتی مشخص می‌شود که پس از اولین بارندگی سنگین، مشکلی برای بام خانه شما رخ نداده باشد.
بنابراین بسیار مهم است که نصب ایزوگام توسط فردی متخصص و با تجهیزات مناسب انجام شود. معمولا فروشندگان این محصول برای نصب آن نیز، نصاب مناسب را در اختیار شما قرار می‌دهند.

Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on twitter
Share on Twitter