افزایش دوام ایزوگام سقف بتنی ساختمان

حقیقت این است که یک سازه دارای سقف بتنی بسیار محکم و اگر با ایزوگام پوشش داده شود یک طراحی بسیار عالی برای ساختمان خواهد بود.
به طور کلی، ساختمان‌های دارای سقف بتنی که برای عایق کردن آنها ایزوگام استفاده شده، بهترین و ارزشمندترین ساختمان‌ها از نظر اقتصادی هستند. معمولاً استفاده از مشعل برای داغ کردن قیر ایزوگام به منظور پوشش یک سقف بتنی مسطح ساختمان باعث تضمین ویژگی ضد آب بودن ساختمان به مدت 10 سال می‌گردد.

چگونه می‌توان دوام ایزوگام سقف بتنی ساختمان را افزایش داد

اگر ویژگی ضد آب بودن یک سقف بتنی مسطح، به طور منطقی و با روش مناسبی در زمان احداث ساختمان انجام شود، عمر مورد انتظار برای این لایه ضد آب اگر به خوبی مراقبت شود، حتی می‌تواند تا 20 سال افزایش یابد. یک روش اجرا شده با کیفیت خوب ایزوگام برای ضد آب نمودن این گونه سقف‌ها، حتی می‌تواند عمر مورد انتظار برای این لایه ضد آب را به مدت زیادی افزایش دهد. اغلب، نشت نمودن سقف‌های ضد آب، به علت بروز اشکالات جزئی است که به آسانی قابل تعمیر هستند و ممکن است نیازی به تعویض کل لایه ضد آب ایزوگام سقف نباشد.
گروه ایمن سازان مهدی مناسب‌ترین قیمت ایزوگام با نصب را به شما پیشنهاد خواهد داد.
رایج‌ترین علت نشت آب در لایه‌های ضد آب ایزوگام که هنوز در شرایط خوبی قرار دارند، شامل موارد زیر است:

  • لایه لایه شدن قیر در ایزوگام موجود بر روی سقف و بروز شکاف‌های ریز در آن
  • ایجاد شکاف‌هایی در لایه‌های ایزوگام موجود در گوشه‌های ایزوگام قرار داده شده بر روی سقف
  • نرسیدن شعله مشعل به شکل مناسب به قیرهای موجود در اطراف و گوشه‌ها
  • وجود نقص در ویژگی ضد آب بودن لایه‌های قیر استفاده شده در ایزوگام در اطراف لوله‌ها و سایر محل‌های قابل نفوذ آب بر روی سقف
  • وارد آمدن آسیب به پوشش ایزوگام سقف، به ویژه توسط سایر افراد مانند لوله کش، متخصص برق، نصب کننده کابل و غیره
  • مجراهای خروج آب از سقف (ناودان) که به وسیله گرد و خاک، برگ‌های پوسیده درختان و یا فضولات پرندگان مسدود می‌شوند که آب در زمان بارندگی در آن نواحی جمع میشود

اهمیت بازدید و نگهداری از ایزوگام

اکثر تولید کنندگان ایزوگام محصولات با کیفیت خوب را توصیه می‌کنند و لایه ضد آبی که بر روی سقف مسطح اجرا می‌گردد، باید به طور مداوم بازرسی، تعمیر و نگهداری شود. مراقبت از لایه ضد آب سقف یک ساختمان را می‌توان با مراقبت از موتور اتومبیل مقایسه کرد. آیا این موضوع امکان پذیر است که شما 50،000 کیلومتر را با اتومبیل خود رانندگی کنید، بدون این که هیچ گونه سرویس بر روی موتور آن انجام دهید.
با این حال، اگر روغن موتور و فیلترهای اتومبیل عوض نشوند، در نهایت، عمر موتور اتومبیل کوتاه می‌شود. البته، لایه ضد آب بر روی سقف منزل شما نیز بدون انجام هیچ گونه تعمیر و نگهداری بر روی آن تا 10 سال عمر می‌کند. با این حال در طول این مدت زمان ممکن است یک سری نواقص جزئی در گوشه‌ها، لبه‌ها، پیش رفتگی‌ها و مجراهای خروجی آب (ناودان) سقف رخ دهد.
یک مثال معمولی در این مورد، این است که ممکن است یک متخصص برق، حفره‌ای را در درون لایه ایزوگام موجود بر روی سقف ایجاد نماید و بست‌های کابل را بر روی سقف نصب کند تا سیم جدید را در محل خود محکم کند. انجام این کار موجب نشت آب و وارد آمدن آسیب به درون ساختمان خواهد شد. در انواع بدون آلومینیوم، لایه قیر یک پوشش محافظتی عالی برای سقف ساختمان بوده، اما این لایه پوششی در معرض هوا قرار دارد و هوا نیز این قیر که در معرض شدید اشعه ماورای بنفش خورشید قرار دارد را از بین می‌برد. در این حالت، قیر اکسید می‌شود و یک شکست زودرس در قیر آغاز می‌گردد.
بنابراین، صاحب خانه یا ساختمان، باید حداقل یک بار در سال سقف مسطح منزل خود را بازرسی نماید. حتی یک فرد غیر متخصص و آموزش ندیده نیز می‌تواند به راحتی مشکلاتی مانند مجراهای خروج آب سقف که مسدود شده‌اند و صدمات وارد شده به لایه محافظتی و ضد آب سقف که آشکار هستند را برطرف نماید.
با این حال، هر 3 سال یک بار باید یک پیمانکار حرفه‌ای در مورد برطرف نمودن مشکلات ایزوگام به کار گرفته شود. کارگران آموزش دیده در این مورد، دقیقاً می‌دانند که ممکن است چه مشکلاتی و در چه نقاطی از این لایه ضد آب سقف رخ داده باشد و این مشکلات را برطرف می‌کنند.
به این ترتیب، نقص‌های جزئی تعمیر می‌شوند و سقف ساختمان قبل از اجرای مجدد یک لایه محافظتی ایزوگام با پوشش آلومینیومی بر روی آن باید بسیار تمیز شود. انجام این کار این تضمین را ایجاد می‌کند که سقف ساختمان تا زمان انجام تعمیر و نگهداری بعدی بدون هیچ گونه مشکلی باقی بماند و طول عمر سقف ساختمان نیز بسیار بیشتر خواهد شد.

Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on twitter
Share on Twitter